Norjo Järvelä - In Memoriam

28.07.2023


Norjo Järvelä - In Memoriam

 
 

Lions-lady Norjo Järvelän ajallinen elämä päättyi rauhallisesti hoivaosasto Helmiinassa 95-vuoden iässä 19.6.2023. Hän oli syntynyt Tampereella 17.3.1928.

Norjo Järvelä oli Keravalla monesta yhteydestä tuttu henkilö. Elämäntyönsä hän teki Keravan Yhteiskoulun arvostettuna liikunnan opettajana ja voidaankin väittää että hänellä on ollut todella vahva vaikutus keravalaisten oppilaiden ohjaamisessa kohti terveempiä elämäntapoja.

Norjo tunnettiin Keravalla myös monen järjestön ja yhteisön aktiivisena vaikuttajajäsenenä. Vajaa vuosi sitten menehtyneen puolisonsa Lions Club Keravan perustajajäsenen Kauko Järvelän myötä hän lähti mukaan myös Lions-toimintaan. Tuolle jo 1960-luvulla alkaneelle ajalle oli tyypillistä Lions-puolisoiden aktiivinen ja vireä ladytoiminta, joka jatkui siinä muodossa aina vuosituhannen vaihteen tienoille asti.

Lions Club Keravan ladytoiminnassa Norio on ollut yksi uranuurtajista. Vuosikymmeniä kestänyt pyyteetön työ tämän hyväntekeväisyys-järjestömme parissa oli monipuolista ja sitoutunutta. Itseään korosta-matta Lady Norjo oli aina mukana kaikissa talkoissa ja tapahtumissa lähes viimeisiin vuosiinsa asti. Erityisen tunnettu hän oli käden taidoistaan ja monet ovat ne käsityöt, jotka löysivät myyjäisten kautta tiensä keravalaistenkin koteihin ja asusteisiin.

Tyylikäs Norjo Järvelä opittiin Lions-perheen piirissä tuntemaan vastuullisena ja ahkerana tekijänä. Hän oli hyvin suora sekä määrätietoinen, mutta positiivisella ja rakentavalla tavalla. Norjo oli hyvä kuuntelija ja hänen huumorintajunsa oli tilanteesta älykkäästi kumpuavaa. Tarinoita riitti kerrottavaksi ja niitä oli mukava kuunnella. Myös musiikin kuuntelu eri muodoissaan oli harrastus, joka laajensi ja syvensi merkittävästi hänen ystäväpiiriään.

Puolisonsa Kaukon tapaan Norjolla on ollut iso vaikutus monen ihmisen elämään. Heidän kokemuksensa ja elämänviisautensa tunnistettiin paitsi oman laajan suvun piirissä niin myös Lions-väen keskuudessa. Aikamoisia Leijonia!

Norjo Järvelää arvostaen ja hänen muistoaan kunnioittaen

Lions Club Keravan ladyt ja veljet

07.01.2026Kiitos kuluneesta vuodesta!
23.11.2025Klubilta tukea Katu 2.0-hankkeelle
11.11.2025Kauppias esittäytymässä
08.11.2025Leijonat Ukrainaa tukemassa
03.11.2025Leijonat jälleen mukana Asunnottomien Yö-tapahtumassa
17.10.2025Puhujavieraana Sami Rakshit
04.10.2025Lions Club Kerava vahvistuu jälleen
06.09.2025Muista aina liikenteessä
07.08.2025Hyvää Kesää!
03.06.2025Huomionosoituksia leijonille

Siirry arkistoon »