Kuusimestaria tapaamassa

17.03.2025

Lions Club Keravan hyväntekeväisyyskuuset ovat paikkakunnalla jo käsite. Onkin viimeistään nyt paikallaan kertoa vähän tarkemmin mistä kuuset tulevat ja mikä on tarina niiden takana.

Jo yli 30 vuoden ajan on luotettavana yhteistyökumppanimme kuusenmyyntiaktiviteetissamme ollut Lohjan Kuusitukku Oy. Käytännössä kyseinen yritys on henkilöitynyt omistajaansa kuusimestariin nimeltä Esko Tanskanen.

Siviiliammatissaan n. 40-vuotta hammaslääkärinä toiminut Esko on viljellyt kuusia jo 60-vuoden ajan. Hän löysi aikanaan Lohjalta sopivan maatilkun jolla kasvatti ensimmäiset kuusensa ja on laajentanut toimintaa siitä lähtien pikku hiljaa nykyiselleen n. 30 hehtaarin alueelle. Se muuten tarkoittaa sitä että kuusia voi olla yhtä aikaa eri ikäisinä kasvamassa kymmeniä tuhansia!

Esko Tanskanen toimittaa jälleenmyyjille joka joulu n. 7000 kuusta. Yhden kauniin ja tasalaatuisen n. 2,5 metrisen kuusen kasvattamisessa 10-15 vuotiaaksi tarvitaan Eskon laskujen mukaan n. 120 muotoiluleikkausta. Tästä voi jokainen laskea kuinka paljon työtä vuosittain tällaisen kuusimetsän ylläpito vaatii.

Lions Club Keravan joulukuusten tasaisen korkean laadun takeena on juurikin tämä perinteisen huolellinen kasvatus ja tarkka tieto siitä mitä asiakkaamme haluavat. Näin voimme hyvällä mielellä tarjota keravalaisille mukavan jouluntuoksuisen tunnelmanluojan ja samalla jokaiselle kuusen hankkineelle mahdollisuuden osallistua paikalliseen hyväntekeväisyyteen.

 

Kuvat Lohjalta kiitoskäynnin yhteydessä!

 
 
 
08.11.2025Leijonat Ukrainaa tukemassa
03.11.2025Leijonat jälleen mukana Asunnottomien Yö-tapahtumassa
17.10.2025Puhujavieraana Sami Rakshit
04.10.2025Lions Club Kerava vahvistuu jälleen
06.09.2025Muista aina liikenteessä
07.08.2025Hyvää Kesää!
03.06.2025Huomionosoituksia leijonille
11.05.2025Piristystä koleaan kevääseen
09.05.2025Elämä on valintoja - Riikka Tuomen selvitymistarina
17.03.2025Kuusimestaria tapaamassa

Siirry arkistoon »