Kuusimestaria tapaamassa

17.03.2025

Lions Club Keravan hyväntekeväisyyskuuset ovat paikkakunnalla jo käsite. Onkin viimeistään nyt paikallaan kertoa vähän tarkemmin mistä kuuset tulevat ja mikä on tarina niiden takana.

Jo yli 30 vuoden ajan on luotettavana yhteistyökumppanimme kuusenmyyntiaktiviteetissamme ollut Lohjan Kuusitukku Oy. Käytännössä kyseinen yritys on henkilöitynyt omistajaansa kuusimestariin nimeltä Esko Tanskanen.

Siviiliammatissaan n. 40-vuotta hammaslääkärinä toiminut Esko on viljellyt kuusia jo 60-vuoden ajan. Hän löysi aikanaan Lohjalta sopivan maatilkun jolla kasvatti ensimmäiset kuusensa ja on laajentanut toimintaa siitä lähtien pikku hiljaa nykyiselleen n. 30 hehtaarin alueelle. Se muuten tarkoittaa sitä että kuusia voi olla yhtä aikaa eri ikäisinä kasvamassa kymmeniä tuhansia!

Esko Tanskanen toimittaa jälleenmyyjille joka joulu n. 7000 kuusta. Yhden kauniin ja tasalaatuisen n. 2,5 metrisen kuusen kasvattamisessa 10-15 vuotiaaksi tarvitaan Eskon laskujen mukaan n. 120 muotoiluleikkausta. Tästä voi jokainen laskea kuinka paljon työtä vuosittain tällaisen kuusimetsän ylläpito vaatii.

Lions Club Keravan joulukuusten tasaisen korkean laadun takeena on juurikin tämä perinteisen huolellinen kasvatus ja tarkka tieto siitä mitä asiakkaamme haluavat. Näin voimme hyvällä mielellä tarjota keravalaisille mukavan jouluntuoksuisen tunnelmanluojan ja samalla jokaiselle kuusen hankkineelle mahdollisuuden osallistua paikalliseen hyväntekeväisyyteen.

 

Kuvat Lohjalta kiitoskäynnin yhteydessä!

 
 
 
17.03.2025Kuusimestaria tapaamassa
21.01.2025Leijonat Ukrainaa tukemassa
09.01.2025Lions-kuuset löysivät kotinsa
23.11.2024Leijonat mukana Asunnottomien Yö-tapahtumassa
18.10.2024Lions Club Kerava vahvistuu jälleen!
05.10.2024Stipendien kautta kauden vaihtoon
19.08.2024LC-Kerava koulutietä turvaamassa
16.05.2024Vuoden Leijona - Kari Ahti
07.05.2024Kukkaistutuksia koleutta uhmaten
11.04.2024Valintojen Elämä - aina on toivoa!

Siirry arkistoon »